КазкиНародні казкиІндійські народні казкиКмітливий дроворуб – Індійська казка

Кмітливий дроворуб – Індійська казка

Жив у селі, край дрімучого лісу, дроворуб. Щодня ходив він у ліс, набирав в’язку дров, завдавав її собі на спину й ніс до ближчого містечка продавати. Що виручав за дрова, тим і перебивався з дружиною, бо нікого більше в нього не було – ні дітей, ні батьків, ні сестер, ні братів. Харчами та одежею не перебирав, задовольнявся тим, що мав, і так собі жив.

Але серед дроворубових сусідів були такі, яким здавалося, що дроворуб і його дружина живуть надто вже тихо та мирно: тож і почали вони їм дошкуляти, де тільки могли.

Якось дроворуб подався в ліс. Виліз на дерево, щоб нарубати сухих гілок, і зненацька глянув униз. Глянув – і очам своїм не повірив: між корінням дерева лежала велика перлина.

«Звідки вона тут узялася? – здивувався дроворуб.– Ану ж подивлюся, що воно буде далі».

Дроворуб принишк, вряди-годи позираючи вниз, на могутнє коріння. Чекати довелося недовго. З нірки вискочила мишка й поклала біля перлини іще одну, а тоді знову шмигнула в нірку.

«Еге, там, певно, цілий скарб схований!» – промайнуло в голові у дроворуба. Він зліз на землю, розкопав мишачу нірку й побачив купу золота та самоцвітів. Забувши про свої дрова, він мерщій побіг додому й розповів про щасливу знахідку дружині.

– Тільки ж дивись мені,– додав дроворуб,– нікому жодним словом не прохопися про наш скарб!

Дружина пообіцяла, що нікому не скаже, але терпцю їй стало не надовго, і вона поділилася радістю з сусідкою.

Дроворуб, дізнавшись про це, розлютився, але потім заспокоївся й став думати-гадати, чим тут можна зарадити. Нарешті надумався.

Опівночі він вирушив у ліс, розкидав навколо дерева трохи монет та коштовностей, трохи понавішував на гілля, а в ставок неподалік укинув два великих глеки. Потім повернувся додому, а щойно зайнявся ранок, повів дружину в ліс показати свої скарби.

– Поглянь-но,– мовив він,– не інакше, як уночі випав золотий дощ. І на землі золото, і на дереві поначіплялось!..

Дружина неабияк здивувалася, але, побачивши, що на гіллі висять золоті монети, таки повірила, що вночі пройшов золотий дощ.

– О, диви! – знову вигукнув дроворуб.– Ще й глеки в ставку ростуть! Та такі великі!

Дружина втупилася в воду – і справді, там стояло два великих глеки.

Дроворуб з дружиною позбирали золоті монети й коштовності і повернулися додому.

А тим часом дружина торговця розповіла своєму чоловікові, що їхній сусід дроворуб знайшов у лісі скарб. Торговець побіг до царя й розповів про дроворуба і його знахідку. Цар звелів привести дроворуба та його дружину і кинути у в’язницю. А наступного дня дроворуб постав перед царем.

– Признавайся! –звелів цар.– Ти справді знайшов у лісі неоціненний скарб? Так чи ні?

– О царю! – смиренно мовив дроворуб.– Вас підманули, не інакше! Хіба ж можу я, ваш покірний слуга, брехати вам?

– Гей! – гукнув цар сторожу.– Прив’яжіть дроворуба до стовпа і приведіть його дружину. Коли вона підтвердить, що він таки знайшов скарб, ми скараємо цього брехуна на смерть!

Дроворуба прив’язали до стовпа, а дружину привели до царя.

– Дивись мені,– суворо ‘ попередив цар,– не думай брехати! Це правда, що твій чоловік знайшов скарб?

– Свята правда, пресвітлий царю! – злякано відповіла жінка.– Знайшов мій чоловік скарб! Це сталося вчора, після того, як пройшов золотий дощ, після того, як у воді повиростали великі-превеликі глеки!..

– Що?! – сердито вигукнув цар.– Який золотий дощ? Які глеки повиростали у воді? Чи ти при своєму розумі, жінко? Що ти верзеш?

– Правду вам кажу, достославний царю! – наполягала дружина дроворуба.– Так усе й було, як кажу!

– Женіть їх обох з палацу у три шиї!–аж почервонів від люті цар.– Ця жінка, певно, зовсім зсунулася з глузду!

– Таки правда ваша, царю! – погодився перший радник царя.– Вона не при своєму розумі!

– Слід було раніше про це здогадатися! – невдоволено буркнув цар.

Повернувся та й пішов у свої царські покої.